Fotogalerie
Boňkov

pohled na Boňkov z kopce u Půlníkova lesa
kaple stojící na návsi je zasvěcená P.Marii Lurdské, původně byl jejím patronem sv.Václav. Datum jejího vybudování není známo, odhaduje se na první polovinu 19. století. Je novogotická, v roce 2001 byla zrekonstruována a znovuvysvěcena, předchozí oprava byla provedena r.1969.
kaple uvnitř
hasičská zbrojnice, která ještě v první polovině 20. století stála u kaple - po její pravé straně od silnice
ještě v roce 2000 zde stával dům se zahradou
smíšené zboží na návsi, stojí zde od roku 1975
zde v pronajaté místnosti sídlí obecní úřad
místní kulturní domeček, který byl v roce 1948 rozebrán a převezen do obce z letiště v Havlíčkově Brodě, kde stavení sloužilo jako kasárna pro německé vojáky - šlo o dřevěnou stavbu, teprve až v roce 1977 se začal přestavovat a dřevo nahradily cihly a beton, stavba byla dokončena v roce 1980. V roce 2007 (na podzim) doznal kulturák také velkých změn, byl zrekonstruován a zateplen. Právě zde se pořádají skoro všechny akce a události. Vedle něj je asfaltové a travnaté hřiště.
nové stavební parcely vybudované obcí - již prodané
už roku 1305 zde stával boňkovský dvůr (dnes lihovar) - šlo o první stavení v Boňkově
boňkovský dvůr
boňkovský - lihovarský rybník
rybník s lihovarem
už někdy před rokem 1934 zde byl obchůdek se smíšeným zbožím a to asi do roku 1977
v letech 1908 - 1975 byste zde našli hospodu
po druhé světové válce v Boňkově vzniká JZD (funguje dodnes)
Okolí Boňkova
na kopci v polích mezi Boňkovem a Skálou stojí malá kaplička zasvěcená Panně Marii, váže se k ní zajímavá historie : na místě kde kaplička stojí padli v husitských válkách bojovníci a měl zde prý původně stát skalský kostel. Byl tam již navezen materiál na stavbu, ten však přes noc zmizel. Mezi lidmi se šířilo, že Pana Marie si nepřeje mít kostel na tomto místě a materiál přemísťuje dolů do obce. Skutečnost byla taková, že občané Skály si nepřáli mít kostel za vsí, vysoko na kopci a materiál v noci převáželi sami. Nakonec byl kostel skutečně postaven v obci.
kaplička
kaplička
alej chráněních stromů vedoucí směrem na Herálec
pohled na alej směrem od lesní školkypohled na lesík stojící u lesní školky, i k němu se váže jedna historka : v roce 1945 když se němečtí vojáci snažili utéct na západ, dva důstojníci s poddůstojníkem se prý skrývali v tomto lesíku a stříleli po obyvatelích Boňkova, - "vyprávěl to Josef Kuchař - zemědělský dělník, prý je obešel, oficíry zastřelil a poddůstojníka zajal."
mohutná lípa stojící na kopci mezi Boňkovem a autokempem Kachlička
ke křížku pod lípou se váže taky zajímavá historka : tento kříž zde prý umístil hospodář Med z Boňkova č.p.15 jako dík za záchranu života. Při vpádu Prušáků po nešťastné bitvě u Sadské v roce 1866 se zde skrýval v obilí a vojáci ho nenašli.
kostel v obci Skála
skalský kostel
cesta vedoucí ke kostelu
špýchar (dříve kontribuční sýpka) na kopci mezi Boňkovem a Herálcem, během válek a katastrof sloužil jako lazaret pro raněné a nemocné
špýchar
vchod
herálecký zámek - bývalé sídlo tehdejších majitelů heráleckého panství
zámek ze zahradyZpět